Hypermetropie

Hypermetropie je opakem myopie a v českém překladu znamená dalekozrakost.

Stejně jako u krátkozrakosti (myopie) jde o vadu způsobenou nepoměrem mezi délkou oka a lomivostí optických prostředí. Oko člověka trpícího hypermetropií je namáhané neustálým ostřením (stahováním čočky), což může způsobit potíže jako zvýšenou únavu, pálení a bolest očí, pocit suchého oka nebo bolesti hlavy i svalů kolem krční páteře.

Když jednu z našich očních ordinací navštíví klienti, kterých se dalekozrakost týká, obvykle je překvapí, když jim předepíšeme brýle - do dálky totiž obvykle vidí překvapivě dobře. Brzy si však uvědomí, že jim brýle pomáhají například při řízení, sledování filmů nebo např. školních přednáškách.

Brýle na dálku, které při hypermetropii dostanete, snižují únavový syndrom a poskytnou vám komfortní vidění při náročných činnostech, kdy navíc potřebujete bez problémů vidět na delší vzdálenost. Stejně tak však pomohou v situacích, kdy potřebujete dobře vidět do blízka - např. při práci na počítači, čtení dokumentů atd.

Při nošení brýlí korigujících dalekozrakost dochází k odbourání zbytečné akomodace (neboli zaostření, které by vaše oko bez brýlí použilo na korekci vidění do dálky) a tím k menší námaze nitroočních svalů.

Korekce hypermetropie

Klientům trpícím hypermetropií doporučíme tzv. plusové brýlové čočky (na rozdíl od mínusových, které pomáhají při myopii). Ty pomohou přivádět obraz na sítnici, usnadní akomodaci a zabrání únavě očí a bolestem hlavy.

Brýlová skla určená pro korekci dalekozrakosti jsou silnější ve středu než na okraji, ani v tomto případě však není třeba obávat se nevzhledných brýlí, v našich optikách si vyberete ze stále estetičtějších a funkčnějších kusů.